Bravida Jyväskylä modernisoi taloyhtiöiden nettiyhteydet nykypäivän standardeille

Bravida Jyväskylän service-yksikkö on tehnyt sopimuksen Jyväskylän Vuokra-asunnot Oy:n (JVA) kanssa kahden eri taloyhtiön verkkoyhteyksien modernisoinnista. Bravida tekee kohteisiin yleiskaapeloinnit, järjestelmähankinnat sekä asennukset. Loppukäyttäjien näkökulmasta muutos on merkittävä, sillä modernisoinnin myötä taloyhtiöiden asukkailla on mahdollisuus saada käyttöönsä laajakaista, joka on nopeudeltaan huomattavasti vanhaa nettiyhteyttä nopeampi.

Uutiset

Toinen taloyhtiöistä sijaitsee Jyväskylän Kangaslammella osoitteessa Vadelmakuja 1. Kohteessa on kaksi kuusikerroksista kerrostaloa ja yhteensä 80 huoneistoa, jotka on rakennettu vuonna 1979. Toinen taloyhtiö on Jyväskylän Kuokkalassa osoitteessa Polttolinja 4–6. Kohteessa on kaksi kerrostaloa, jotka on rakennettu vuonna 1992 ja yhteensä 67 huoneistoa.

Molemmissa taloyhtiöissä on ollut käytössä vanha puhelinjärjestelmä, joka ei enää täytä liikenne- ja viestintäviraston määräyksiä.

”Molemmissa kohteissa toteutamme yleiskaapelointiverkon, jotta taloyhtiöiden ATK-verkot saadaan vastaamaan tämän päivän tarpeita. Modernisoinnin yhteydessä jokaiseen huoneistoon vedetään kuitulinja, joka takaa huomattavasti tehokkaamman nettiyhteyden asukkaille”, kertoo Bravida Jyväskylän service-yksikön huoltopäällikkö Jani Kuustie.

Molemmissa kohteissa asennukset ovat jo edenneet, ja ne ovat sujuneet suunnitelmien mukaan.

"Olemme panostaneet hyvään tiedottamiseen, jotta asukkailla on selkeä tieto siitä, milloin asennuksia tehdään juuri heidän huoneistossaan. Tiedotteissa olemme kuvanneet esimerkiksi missä kohtaa tarvitsemme asennuksille tilaa huonekaluilta, jotta asukkaat voivat siirtää ne syrjään ajoissa. Lisäksi tiedotteet on toimitettu suomeksi ja englanniksi, jotta voimme varmistaa, että tieto tavoittaa kaikki asukkaat”, Kuustie kuvaa tiedottamista.

Polttolinjan talotyhtiö JyväskyläJyväskylä Kuokkala, Polttolinja 4–6

”Yhteistyö JVA:n kanssa on sujunut hyvin. Olemme aiemmin tehneet yhteistyötä mm. linjasaneerauksissa, sähköasennuksissa sekä LVI-töissä. On hienoa, että JVA valitsi toteuttaa nyt myös yleiskaapelointien modernisoinnit kanssamme”, Kuustie kertoo yhteistyöstä JVA:n kanssa.

”Bravida on toteuttanut asennukset kohteessa sujuvasti, ammattitaidolla ja aikataulujen mukaisesti. Olen tehnyt Bravidan kanssa aikaisemmin yhteistyötä Kangasvuorentie 8:n peruskorjauksessa, jossa Bravida toimi pääurakoitsijan aliurakoitsijana sähkötöissä. Kyseinen kohde toteutui sähkötöiden osalta ammattitaidolla, kustannustehokkaasti ja aikataulujen mukaisesti”, JVA:n korjausrakentamisen rakennuttaja Pasi Kolu kommentoi yhteistyötä Bravidan kanssa.

 

Lisätietoja:

Jani Kuustie
Huoltopäällikkö, Bravida Jyväskylän service-yksikkö
jani.kuustie@bravida.fi
Puh. +358 40 531 0569