Talotekniikasta turvaa tulevaisuuteen

Etelän lintulajit levittäytyvät yhä pohjoisemmaksi, helleaallot yleistyvät, ja varaudumme uusiin pandemioihin. Ilmastonmuutoksen ja globaalien terveysuhkien maailmassa talotekniikka-ala voi astua vahvasti esiin lieventämään käynnissä olevia muutoksia sekä turvaamaan yhtä lailla ympäristöä kuin ihmisten asumista ja elämistä, kirjoittaa Bravida Finlandin toimitusjohtaja Marko Holopainen näkemyksessään.

Uutiset

Millainen vaikutus talotekniikalla on isossa kuvassa? Hyvinkin suuri.

Rakennusten käytön osuus on 40 prosenttia Suomen energiankulutuksesta ja aiheuttaa 36 prosenttia päästöistä. Siksi energiatehokkuus ja sen jatkuva parantaminen on ensisijaisen tärkeää.

Energiatehokkuuden eteen on jo tehty paljon, ja teknisiä ratkaisuja on olemassa runsaasti. Myös säännökset kiristyvät, mutta samaan aikaan rakentaminen kiihtyy, joten energiankulutus ja päästöt kasvavat.

Maailman vastuullisimmat rakennukset

Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto ja 14 yritystä – Bravida mukaan lukien – ovat yhteistyössä kehittämässä talotekniikka-alaa ja miettimässä sen visiota vuodelle 2030. Työssä olemme tietenkin miettineet vihreää siirtymää ja päästöjä, mutta myös rakennusten käyttäjien terveyttä ja viihtyvyyttä, koko alan toimintamalleja sekä osaajien tarvetta.

Suurena visiona on se, että talotekniikalla tehdään maailman vastuullisimmat rakennukset.

Vihreässä siirtymässä tämä merkitsee päästöttömiä energiaratkaisuja. Esimerkiksi maalämpöä, aurinkoenergiaa ja ilmalämpöpumppuja otetaan kiihtyvässä tahdissa käyttöön. Myös energiatehokkuuden parantamiseen on saatavilla laajasti taloteknisiä järjestelmiä.

Mielikuvat ja asenteet

Tekniikka se ei kuitenkaan yksin riitä. Sitä on osattava käyttää ja ylläpitää parhaalla mahdollisella tavalla. Meillä onkin iso mielikuvien muutosurakka edessä, jotta saamme koko arvoketjun mukaan talkoisiin.

Meidän on kerrottava yhä uudestaan, mitä hyvillä talotekniikkaratkaisuilla ja -järjestelmillä voidaan saavuttaa, ja miksi niiden huomioiminen on olennaista jo rakennuksen suunnitteluvaiheessa. Pitkällä aikavälillä tehokkaimmat ja edullisimmat ratkaisut eivät todennäköisesti ole halvimpia rakennusvaiheessa. Tämä vaatii tulevaisuuteen suuntautunutta asennetta ja tietoisuutta.

Koko alan mielikuvaa pitää kohottaa, jotta houkuttelemme huippuosaajia kehittämään ratkaisuja yhä pitemmälle. Meidän on tehtävä talotekniikasta vetovoimainen ala, jolle hakeudutaan aktiivisesti töihin.

Juuri tällä hetkellä maailman tilanteen takia tuntuu siltä, että kestävä kehitys ei ole toimialallamme tapetilla yhtä selvästi kuin vaikkapa 2–3 vuotta sitten. Meidän on kuitenkin luotettava siihen, että se pysyy asialistan kärjessä muusta maailman myllerryksestä huolimatta.

Meidän pitää uskoa tulevaisuuteen ja rakentaa sitä jo tänään.

Lisätietoja:

Marko Holopainen
Toimitusjohtaja, Bravida Finland Oy
marko.holopainen@bravida.fi
Puh. 0400 458 158