Bravida Finland vastaa Nordean toimitalon mittavasta talotekniikkasaneerauksesta Vaasassa
Vaasan keskustassa sijaitseva Kela-talo peruskorjataan kokonaisuudessaan ja samalla rakennuksen koko talotekniikka uusitaan. Bravida Finland toimii kohteen LVISAJ-järjestelmien KVR-urakoitsijana ja vastaa sekä talotekniikkaurakan toteutuksesta että suunnittelusta ja suunnittelun ohjauksesta. Peruskorjauksen valmistuttua tiloihin muuttaa Nordea, ja koko kiinteistölle on asetettu korkeat olosuhde- ja äänitasovaatimukset.
Uutiset

Kohteen tilaaja on Kiinteistö Oy Ravatti Fastighets Ab, jonka kanssa Bravida on tehnyt sopimuksen. Ravatti-kiinteistöyhtiön taustalla on kolme omistajaa Kvadraten-, Famdelle- ja VP Facilities-yhtiöt. Projektin päätoteuttajan Kvadraten Service Ab:n mukaan valinta kohteen KVR-urakoitsijasta oli selvä.
”Bravida tarjosi teknisesti erittäin fiksun ja projektiin hyvin soveltuvan ratkaisun. Kun asiakkaana on vaativa toimija kuten Nordea, on tärkeää valita kumppani, johon voi aidosti luottaa. Bravida täytti kriteerit erinomaisesti”, Linus Krooks, Kvadraten Service Ab:n toimitusjohtaja toteaa.
”Suunnittelun osalta teemme yhteistyötä Granlundin kanssa, joka tuottaa suunnitelmat antamiemme reunaehtojen ja ohjeiden pohjalta. Se, että Bravida vastaa kohteessa sekä suunnittelusta että toteutuksesta, antaa meille parhaat lähtökohdat löytää kohteeseen mahdollisimman kustannustehokkaat ja toimivat ratkaisut”, sanoo Bravidan Vaasan yksikönjohtaja Dennis Sundqvist.
Pääurakoitsijan ja tilaajan edustaja rakennuttajapäällikkö Mikko Harju VP Facilities Oy:stä luottaa, että Bravidan ja Granlundin suunnitteluyhteistyö antaa vahvan pohjan onnistuneelle lopputulokselle. ”Meillä on kova luottamus, että Bravidan ja Granlundin yhteistyöllä talotekniikan lopputulos on toimiva ja se vastaa täysin nykypäivän vaatimuksia tai jopa ylittää ne”, Harju sanoo.
”Olemme todella iloisia ja ylpeitä saadessamme olla mukana näin hienossa hankkeessa. On harvinaista päästä yhdistämään uudisrakentamista vanhan rakennukseen – vieläpä näin hyvälle ja vaativalle asiakkaalle kuin Nordea”, Krooks iloitsee.
80-luvun talosta älykkääksi rakennukseksi – talotekniikka uudistuu perusteellisesti
Mittavassa peruskorjauksessa rakennuksen kaikki LVISAJ-järjestelmät uusitaan. Kiinteistöön asennetaan mm. moderni jäähdytysjärjestelmä.
”Talotekniikka on kehittynyt valtavasti neljässäkymmenessä vuodessa. Rakennuksessa ei aiemmin ole ollut esimerkiksi kunnollista jäähdytystä. Saneerauksen yhteydessä kiinteistön huonetilojen kattoihin asennetaan jäähdytyspaneeleita, jotka toimivat vesikierrolla. Kiinteistöön tulee myös kokonaan uusi kerros, johon asennetaan lattialämmitys. Jäähdytys kuten kaikki muutkin kiinteistön talotekniset järjestelmät integroidaan rakennusautomaatiojärjestelmään, joka myös saneerataan. Jatkossa tiloja jäähdytetään vain tarpeen mukaan ja ohjataan automaatiolla”, Sundqvist kuvaa muutosta.
Myös kiinteistön ilmanvaihtojärjestelmä menee kokonaan uusiksi, minkä vuoksi toisen kerroksen katolle rakennetaan uusi konehuone. ”Uusi tekniikka vie enemmän tilaa verrattuna vanhaan. Aikaisempi konehuone oli kooltaan noin 10 m2, kun uusi on lähes 70 m2. Tämä kertoo siitä, että nykyisin ilmanvaihdolle on asetettu paljon suuremmat vaatimukset kuin 80-luvulla. Ilmanvaihtokoneet ovat kehittyneet myös huimasti ja ovat tänä päivänä paljon energiatehokkaampia”, Sundqvist sanoo.
Talotekniikalla erityisvaatimuksia äänieristykselle ja turvajärjestelmille
Kiinteistön talotekniikkasaneerauksessa otetaan huomioon Nordean korkeat vaatimukset erityisesti ääniteknisten ominaisuuksien ja turvallisuusratkaisujen osalta. Käyttöön tulee runsaasti neuvottelutiloja, jotka edellyttävät tehokasta äänieristystä ja tarkasti suunniteltuja olosuhteita. Lisäksi turvajärjestelmien kattava kaapelointi tuo tekniseen toteutukseen poikkeuksellista laajuutta verrattuna tavanomaisiin toimistokohteisiin.
”Oman haasteensa toteutukselle tuo kohteen tiukka aikataulu. Käytännössä teemme suunnittelua sitä mukaan, kun peruskorjaus etenee. Aikataulussa pysyminen vaatii myös hyvää yhteistyötä muiden työmaalla toimivien urakoitsijoiden kesken, ja se on tähän asti toiminut hienosti”, Sundqvist kiittelee.
Kohteen asennustyöt ovat jo käynnissä ja Bravidan osuuden on määrä olla valmis vuoden loppuun mennessä.
Lisätietoja:
Dennis Sundqvist
Yksikönjohtaja
Bravida Vaasa ja Seinäjoki
Puh: +358 50 307 2117
dennis.sundqvist@bravida.fi